Amerikanska företag dominerar i de populära globalfonderna. Nu uppmanar experter sparare att sprida risken till andra marknader.
Svenskarnas sparfavorit hotas: "Bör vara medveten"
![globalfonder](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Frealtid.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2025%2F01%2Fzuck.png&w=1200&q=75)
![Johannes Stenlund](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Frealtid.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2025%2F01%2FJohannes-Stenlund-300x300.jpeg&w=1200&q=75)
Mest läst i kategorin
![](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Frealtid.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F11%2FCompricer.webp&w=1200&q=75)
Ingen fondtyp är lika vanlig bland svenska sparare som globalfonden. Som namnet antyder har den en bred geografisk inriktning, vilket sprider riskerna över många olika marknader.
Åtminstone i teorin. I praktiken har dock fonderna allt mer riktat in sig på ett land: USA.
Missa inte: Experten om globalfonderna: ”Var medveten om risken”. Realtid
”Man behöver vara medveten om att en globalfond numera är som en USA-fond, 75 procent av innehavet är amerikanska bolag”, säger Frida Bratt, sparekonom på Nordnet (börskurs Nordnet), till Dagens Nyheter.
Nvidia sjönk kraftigt
Det har också inneburit stora värdeökningar, ibland på 50 procent eller ännu mer, under de senaste åren.
De stora techbolagen i USA har till stor del legat bakom detta, inte minst tack vare AI-hajpen.
Det kan nu straffa sig. När det kinesiska AI-alternativet Deepseek släppte sin produkt förra veckan – enligt bedömare en konkurrenskraftig chattbot till en betydligt lägre kostnad – sjönk chipjätten Nvidia som en sten på börsen.
Missa inte: Vad betyder USA:s inflation för din globalfond? Dagens PS
Återhämtade sig något
Det har påverkat de kraftigt USA-exponerade globalfonderna negativt.
Exempelvis hade Länsförsäkringars globala fond 5,5 procent av sitt kapital i Nvidia.
Sedan dess har chipjätten återhämtat sig något, men allt fler lyfter nu frågan om de globala fonderna behöver titta på andra marknader än USA.
Missa inte: Brutala börsraset i USA kostade nio miljarder – för svensk pension. News55
Kronan påverkar
Sebastian Hallenius på Länsförsäkringar är en av dem som förutspår att Europa, och Sverige, kommer att vara hetare alternativ framöver.
”Vi tror att konjunkturen tar fart i Europa i år, vilket börsen bör prisa in mer och mer”, säger han till Privata Affärer.
Han pekar också på ett annat hot mot globalfonderna framöver: en starkare svensk krona.
I dagsläget är kronan svagare mot dollarn än på årtionden, men om konjunkturen i Sverige tar fart väntas kronan stärkas igen – vilket kommer göra det dyrare att köpa aktier och fonder utomlands.
Missa inte: Fondexperterna: Därför lockar USA småsparare. News55
![Johannes Stenlund](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Frealtid.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2025%2F01%2FJohannes-Stenlund-300x300.jpeg&w=1200&q=75)
Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.
![Johannes Stenlund](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Frealtid.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2025%2F01%2FJohannes-Stenlund-300x300.jpeg&w=1200&q=75)
Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.
![](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Frealtid.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F11%2FCompricer.webp&w=1200&q=75)
Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra sparräntor.