Realtid

Trump-motstånd ger impopulära ledare ett uppsving

trump
Volodymyr Zelenskyjs förtroendesiffror har skjutit i höjden sedan kaosmötet med Donald Trump i Vita huset. (Foto: Mystyslav Chernov/AP/TT)
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 27 mars 2025Publicerad: 27 mars 2025

Ledare i länder runt om i världen har dragits med låga förtroendesiffror. Nu skjuter de i höjden tack vare Donald Trump.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

När Kanadas dåvarande premiärminister Justin Trudaeu aviserade sin avgång i början av januari företrädde han ett parti med mycket dåliga opinionssiffror.

Hans liberala parti låg långt efter det konservativa partiet, vars ledare Pierre Poilievre sågs som en allierad till Donald Trump i USA.

Missa inte: Fred i Ukraina kan gynna svenska företag. Realtid

Detta har helt förändrats. Efter att Trump höjt tonen och bland annat infört tullar mot Kanada har regeringspartiet kommit ikapp försprånget – och samma trend syns i fler länder, skriver Financial Times.

Zelenskyjs siffror högre

Det är inte bara Kanada som har haft uppmärksammade duster med Trump. Den allra mest välbevakade var förstås den mellan Trump och Ukrainas president Volodomyr Zelenskyj i Vita huset.

Där läxades Zelenskyj upp av både Trump och vicepresidenten JD Vance.

Zelenskyjs tal: ”Ukraina stärker Nato” – möter Europas ledare

Kriget rasar vidare och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj blickar mot västvärlden för stöd.

ANNONS

Därefter har Ukrainas president, vars popularitetssiffror har dalat sedan inledningen av kriget med Ryssland, fått ett större stöd hos befolkningen igen. Nu tycker 67 procent av ukrainarna att Zelenskyj gör ett bra jobb, vilket är mer än någon gång sedan 2023.

”Vi kanske hatar honom. Vi kan vara hårda mot honom. Men han är vår president”, säger Olena Halushka på den Kievbaserade organisationen International Centre for Ukrainian Victory.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance Communication: Starkare journalistik tillsammans

23 dec. 2024

Gynnar Trump-motståndare

När Storbritanniens premiärminister Keir Starmer besökte Vita huset förlöpte mötet betydligt mer smärtfritt.

Samtidigt har han talat om vikten av att Europa stöttar Ukraina och gör sig mer oberoende av USA – och det har fått hans tidigare usla opinionssiffror att öka.

Missa inte: Aktien att köpa när Trump skakar världsordningen. E55

Samma sak syns i Frankrike, där presidenten Emmanuel Macron har lyckats dra nytta av att han ses som en motståndare till Trump. Han har nu de högsta opinionssiffrorna sedan i juni förra året, skriver Bloomberg.

Som kontrast märks Marine Le Pen, en högerradikal Trump-sympatisör, vars höga opinionssiffror har sjunkit något.

ANNONS

Putins hopp till Trump kan krossas av Bryssel

USA:s planer på lättade sanktioner mot Ryssland kommer inte att hjälpa.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS