23 apr. 2025

Realtid

Säpos nya säkerhetsvarning – sabotage inom Sverige

Säpo
Säkerhetspolischefen Charlotte von Essen menar att utvecklingen i omvärlden sker snabbt och kan få långsiktiga konsekvenser för svensk säkerhet. (Foto: Johan Nilsson/Jessica Gow/TT)
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson
Uppdaterad: 11 mars 2025Publicerad: 11 mars 2025

Säkerhetspolisen (Säpo) varnar för att Sveriges säkerhetsläge är allvarligt och att det finns en påtaglig risk för ytterligare försämring.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Främmande makter som Ryssland, Kina och Iran bedriver aktiviteter som hotar Sveriges och Europas säkerhet genom hybrida metoder som cyberangrepp, olovlig underrättelseverksamhet och påverkan, meddelar Säpo.

Missa inte: Hotet från öst: Säpo varnar svenska bolag. Realtid

Myndigheten har också sett en ökad riskbenägenhet från rysk sida – inklusive hot om sabotage inom Sverige. Denna oro är kopplad till Sveriges militära stöd till Ukraina, vilket gör militära anläggningar och vapenfabriker särskilt utsatta.

På en hög nivå

Säkerhetspolischefen Charlotte von Essen menar att utvecklingen i omvärlden sker snabbt och kan få långsiktiga konsekvenser för svensk säkerhet.

Hon understryker att det är viktigt att Säpo och andra delar av samhället förbereder sig för olika händelseutvecklingar och är vaksamma på nya hot.​

Experten: ”Gyllene tillfälle för Ryssland att splittra väst”

Rysslandsexperten och forskaren Karen-Anna Eggen uppges ha förutspått den ryska invasionen av Ukraina för tre år sedan.

”Den utveckling som vi nu ser i omvärlden innebär att världsordningen som vi sett den sedan andra världskrigets slut utmanas på bred front”, säger von Essen enligt SVT.

ANNONS

Terrorhotnivån i Sverige ligger kvar på en hög nivå, en fyra på den femgradiga skalan. Hoten kommer från både våldsbejakande islamistisk extremism och högerextremism.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance Communication: Starkare journalistik tillsammans

23 dec. 2024

Viktigt att inte normalisera

Säpo ser också en ökning av unga som radikaliseras online och lockas av grovt våld, samt hur främmande makt kan förmå unga att utföra våldsdåd.

​”Vi har under en tid sett en ökning av onlineradikaliserade unga, som lockas och fascineras av det grova våldet, snarare än att de drivs av en ideologi”, säger von Essen enligt Svenska Dagbladet.

Läs även: Europa står inför stormar och strider: ”Största hotet”. Realtid

Statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare uttalat att Sverige, trots att det inte är i krig, inte heller befinner sig i fred.

Han hänvisar till hybridattacker och proxykrig som involverar cyberaktiviteter, desinformation och potentiella sabotage.

Mardrömmen: Svensk sjukvård klarar inte fred – hur går det i krig?

Om det blir krig, vad händer med en sjukvård som inte står sig i fredstider? I dag är det omöjligt att sätta en siffra på en sådan situation.

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS