Efter Donald Trumps inträde i Vita huset har företag i USA backat från DEI-initiativ. Sven Hagströmer tror att det kan sprida sig till Sverige.
Hagströmer om slopat DEI: Kan ge företag alibi


I flera år har DEI – diversity, equity, and inclusion – varit ledord i många amerikanska företag och myndigheter.
DEI är ett begrepp som inkluderar mål och träning med syfte att stötta underrepresenterade grupper på arbetsplatsen.
Rörelsen tog fart efter Black Lives Matter-protesterna 2020 och har sedan spridit sig snabbt.
Missa inte: JP Morgans vd sågar mångfald i läckt samtal. Realtid
Sedan Donald Trump tog över som president för en dryg månad sedan har dock DEI-initiativen avbrutits i snabb takt i USA – och vissa tror att det kan gå i samma riktning här.
”Viktigt arbete”
En av dem är näringslivsprofilen Sven Hagströmer. Han är emot kvotering, men anser att det har funnits ett starkt informellt tryck i Sverige att arbeta för mångfald – och att det nu kan bli mer ovanligt.
”De som motvilligt gått med på det får nu ett alibi. Nu kan de backa, ta lättare på de här frågorna och känna att de har Trump i ryggen”, säger han till Dagens Industri.

Trump går till attack mot Apple: ”DEI är ett bedrägeri”
Donald Trump har riktat kritik mot Apples DEI-policy, men företaget står fast vid sin strategi.
Hittills har inga svenska bolag gjort några offentliga uttalanden i den riktningen, vilket också jämställdhetsministern Paulina Brandberg (L) påtalar.
”Jag hoppas att vi kommer att se ett stort mod hos företag att faktiskt våga fortsätta bedriva det här viktiga arbetet”.
Senaste nytt
Accenture har slopat DEI
Många amerikanska bolag, som lever närmare den amerikanska politiska verkligheten, har också en närvaro i Sverige.
Där är det mer oklart hur kursändringen kommer att påverka anställda på svensk mark.
Ett exempel på ett företag som ändrat ståndpunkt är konsultjätten Accenture, skriver Arbetsvärlden.
Där har man i USA backat från DEI-initiativ, men bolagets svenska vd, Patrik Nylander, har skrivit att man fortsätter arbetet med inkludering ändå.
Missa inte: Techjättarna slopar mångfalden: ”Föråldrade program”. Realtid

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.