Statliga Vattenfall höjer elnätsavgifterna samtidigt som bolaget redovisar miljardvinster – och ökar utdelningen till staten med 75 procent.
900 000 svenskar får dyrare elnät


Mest läst i kategorin
”Jag har full förståelse för att kunder inte vill ha höjda avgifter. Men höjningen beror på att vi måste satsa stort på att modernisera och bygga ut våra elnät. Bara de kommande fem åren investerar vi 41 miljarder kronor”, säger Vattenfalls vd Anna Borg till Dagens Industri.
Prishöjningen, som trädde i kraft den 1 januari 2025, innebär en kostnadsökning på cirka 160 kronor per månad för en villa med elvärme och omkring 30 kronor för en lägenhetskund.
Missa inte: Kärnkraft: Sverige hinner inte bygga reaktorerna i tid. Realtid
Prishöjningen kommer samtidigt som Vattenfall presenterar starka siffror för helåret 2024.
Få dagens viktigaste nyheter från Realtid. Prenumerera på våra nyhetsbrev.
Gott resultat – trots allt
Enligt det statliga bolagets bokslutskommuniké landar årets vinst på 33,4 miljarder kronor, en ökning med 23 miljarder jämfört med året innan.
Styrelsen föreslår nu en utdelning till staten på 7 miljarder kronor, upp från fjolårets 4 miljarder, skriver Finwire.
Läs mer: Elkrisen ingen såg komma: ”Konstig situation just nu”. Realtid
Det goda resultatet kommer trots att elmarknaden präglats av betydligt lägre priser under 2024. I Norden har elpriserna sjunkit med 36 procent och i Kontinentaleuropa med 19 procent.
”Att vi ändå kunde redovisa högre helårsresultat beror bland annat på tidigare gjorda elprissäkringar. Och på stora reavinster från avyttringar”, förklarar Borg för TT.

Ingen omställning – Vattenfall pausar grönt projekt
En grön omställning går trögt på många håll i Sverige.
Senaste nytt
Investerar utanför Sverige
Samtidigt presenterar Vattenfall en omfattande investeringsplan på 170 miljarder kronor för perioden 2025-2029.
Merparten av pengarna, 61 procent, ska gå till nya fossilfria kraftverk – men huvuddelen av investeringarna hamnar utanför Sveriges gränser, skriver DI.
Läs även: Quick-fix för svensk el: ”Tyskland måste införa elprisområden”. News55
Detta förklaras enligt Borg med att investeringsklimatet för bland annat havsbaserad vindkraft är mer gynnsamt i andra länder.
Sjunkande rörelsevinst
Fjärde kvartalets resultat blev något svagare än föregående år.
Rörelsevinsten sjönk till 5,0 miljarder kronor från 6,1 miljarder kronor samma period 2023, vilket enligt bokslutskommunikén delvis beror på ökade avsättningar för framtida kärnkraftskostnader.
Missa inte: Förslagen som kan förändra Sveriges elpriser. Realtid
Elnätshöjningen berör cirka 900 000 lokalnätskunder i Sverige och motiveras med stora investeringsbehov i elnätet.
Trots detta visar siffror från bokslutskommunikén att Vattenfalls elnätsverksamhet ökade sitt underliggande rörelseresultat med hela 70 procent under 2024.

Efter regeringskrisen – Norges radikala elprisförslag
Den norska regeringskrisen tog i förra veckan en överraskande vändning.