Realtid

AI förändrar advokatrollen: "Höga förväntningar"

Simon Kronö
Simon Kronö
Uppdaterad: 04 feb. 2025Publicerad: 25 dec. 2024

Automatiserade processer effektiviserar redan det juridiska arbetet samtidigt som klienternas krav ökar. Men jurister behöver inte oroas för att förlora sina jobb.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Svenskarna kräver Sverigepris på el

14 dec. 2025
Spela klippet
Realtid TV

Stockholms krogboom: 300 restauranger på 25 år

13 dec. 2025
Spela klippet
Realtid TV

Viruset har muterat – därför blir årets influensa tuffare

12 dec. 2025
Spela klippet
Realtid TV

Börsbarometern: ETF-boom, bankkontorens död och gasberoende

11 dec. 2025
Spela klippet
Realtid TV

Julborden räddar året – trots att snapsarna försvinner

10 dec. 2025

Artificiell intelligens revolutionerar bransch efter bransch, sägs det. Då bör ju även advokatyrket stå inför stora förändringar, kan man ju tro.

Enligt Niklas Sinander, counsel på advokatbyrån Harvest, handlar det dock snarare om en transformation än ett hot mot professionen.

Missa inte: Varningen: AI-assistenter kommer att manipulera dig. Realtid

”Advokatyrket kommer att förändras mycket. Det ser ju definitivt inte likadant ut som det gjorde för 20-30 år sedan”, säger han till Realtid TV.

Teknologin har redan effektiviserat många aspekter av det juridiska arbetet.

Administrativa uppgifter har automatiserats och moderna verktyg har drastiskt förbättrat hastigheten för dokumentgenomgång och översättningsarbete.

Läs även: Robotpiller: Svälj en AI-robot som medicin. News55

ANNONS

Samtidigt har den digitala utvecklingen fört med sig nya utmaningar – särskilt i fråga om tillgänglighet och klienters förväntningar.

”Vi ser en högre förväntansbild från klienter om omedelbar återkoppling och att man ständigt är tillgänglig för möten”, säger Sinander, som också noterat en markant ökning av nya bolag med innovativa affärsmodeller inom den finansiella sektorn.

Men införandet av AI i juridiska sammanhang är inte utan sina utmaningar.

En central fråga handlar om tillförlitlighet och validering av AI-genererad information. Detta är särskilt viktigt när det gäller rättssäkerhet och myndigheters beslutsfattande.

Missa inte: Chatbots uppmanade barn till självskadebeteende och mord. Dagens PS

”När förvaltningsmyndigheter och andra myndigheter använder AI i sitt beslutsfattande gäller det att kunna validera att informationen är riktig och även ha en transparent process”, säger Sinander.

Han förutspår en fortsatt utveckling där enklare uppgifter automatiseras samtidigt som efterfrågan på kvalificerad juridisk rådgivning ökar.

ANNONS

Se mer i videon ovan.

Mer från Realtid TV:

Kryptovalutors mörka sida: ”Attraktivt för kriminella”. Realtid TV

Har du koll på årets bästa Sverigefonder? Realtid TV

Globala skiftet – här är landet som kan bli framtidens jätte. Realtid TV

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Simon Kronö
Simon Kronö

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Simon Kronö
Simon Kronö

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

ANNONS
ANNONS