Donald Trump tror att världsekonomin fungerar som på 1960-talet – men hans tullar är ett självmål. Det menar ekonomiprofessorn Richard Baldwin.
Professor: Trumps tullar bygger på ett missförstånd


Mest läst i kategorin
Donald Trumps första tid sedan han återigen blev amerikansk president har präglats av införandet av tullar. I vissa fall har de redan trätt i kraft, som 25-procentiga tullar på stål och aluminium.
I andra fall har de skjutits upp, helt eller delvis, under tiden som intensiva förhandlingar pågår.
Missa inte: Trumps tullar impopulära bland amerikaner. Realtid
Trump hoppas att tullarna ska göra USA mer konkurrenskraftigt och förbättra ekonomin – men effekten kan bli precis den motsatta, enligt nationalekonomen Richard Baldwin.
Kan göra rejäl skada
Enligt Baldwin, som är professor i Schweiz och intervjuades av Dagens Nyheter under ett Sverigebesök, har Trump en förlegad bild av världsekonomin – där han tänker att varor tillverkas i ett land och sedan säljs till ett annat.
I själva verket använder företag ofta komponenter från hela världen. Det gäller inte minst biltillverkare, där en enda bil kan ha delar från flera olika länder.

”Slägga mot handeln” – nya tullar kan lamslå sjöfarten
Donald Trumps planerade tullar väcker global oro. Kritiker varnar för störningar i världshandeln, kaos i hamnar och kris i sjöfarten.
Att lägga tullar på den typen av produkter är därför ett rejält självmål – och kan skada den amerikanska ekonomin, menar Baldwin.
”All den här osäkerheten och allt kaos leder till att folk väntar. Hushåll och företag i USA tvekar att göra stora investeringar och inköp. Och allt som behövs för att skapa en lågkonjunktur, det är att 100 miljoner människor väntar”, säger han.
Senaste nytt
Trump villig att kompromissa
För Trump har tullarna ytterligare ett syfte, nämligen att sätta press på andra länder att behandla USA mer fördelaktigt.
Han har bland annat kritiserat europeiska länder för att beskatta de amerikanska techföretagen orättvist hårt genom digitalskatten.
Missa inte: Dubbelsmäll hotar USA – dollarn tappar mark. Realtid
I Storbritannien har Labour-regeringen öppnat för att gå honom till mötes. Enligt finansministern Rachel Reeves överväger regeringen att ändra lagen, vilket fick oppositionspartiet Liberaldemokraterna att varna för att Labour ”förlorat sin moraliska kompass”, skriver BBC.
Samtidigt har Trump sagt att han är villig att vara flexibel i sina krav. Förra veckan öppnade han för att göra en kompromiss med Kina, vars varor han tidigare har velat lägga höga tullar på, skriver CNBC.

EU:s hämndtullar mot USA kan bli fler
Jeans och motorcyklar är amerikanska produkter som tros bli dyrare i Europa om några veckor. Nu kan listan bli ännu längre när konflikten trappas upp.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.