Realtid

"Majestätsbrott" när Musk vänder sig mot Vita huset

majestätsbrott
Är Donald Trumps och Elon Musks bromances dagar räknade? (Foto: Mark Schiefelbein/AP/TT)
Simon Kronö
Simon Kronö
Uppdaterad: 09 apr. 2025Publicerad: 09 apr. 2025

Elon Musks attack på Donald Trumps handelsrådgivare markerar en tydlig spricka i presidentens innersta krets. Med en global ekonomi i gungning och rekordhöga tullar på väg mot Europa och Kina står lojaliteterna på spel.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I KORTHET

  • Efter att ha varit en nära allierad har Elon Musk vänt sig mot Donald Trumps aggressiva tullpolitik.
  • Konflikten med handelsrådgivaren Peter Navarro har blivit offentlig och personlig – där Musk kallar honom för en “idiot”.
  • Tullpolitiken har fått ekonomiska konsekvenser – börsvärden rasar globalt, Musk har förlorat 110 miljarder dollar och techmiljardärens framtid i administrationen är nu osäker.

Sammanfattat med hjälp av AI och kvalitetssäkrat av Realtid

När Elon Musk offentligt kallar Donald Trumps handelsrådgivare Peter Navarro för ”dummare än en säck full av tegelsten” handlar det om mer än bara personkemi.

USA:s nya aggressiva tullpolitik ser nämligen ut att splittra den inre kretsen runt presidenten.

Missa inte: Deloitte hårt pressat av Musk – varslar efter miljardbortfall. Realtid

Detta samtidigt som börsvärden rasar globalt och svenska exportföretag håller andan.

Öppen konflikt

Bara tre månader in i Trumps andra presidentperiod har den republikanska sammanhållningen börjat krackelera.

Musk, som spenderade närmare 290 miljoner dollar på Trumps valkampanj och som leder presidentens prestigeprojekt för kostnadsbesparingar (DOGE), har nu vänt sig mot administrationens tullpolitik.

ANNONS

Cybertruck: En miljardförlust och flopp av episka mått

Elon Musks kantiga pickup, Tesla Cybertruck, har blivit en försäljningsflopp och missar hans egna volymmål med hela 84 procent.

”Jag hoppas att både Europa och USA i slutändan skapar ett nolltullsystem, vilket effektivt skulle skapa en frihandelszon mellan Europa och Nordamerika”, sade Musk vid italienska högerpartiet Legas kongress i Florens, enligt Euronews.

Uttalandet kom bara dagar efter förra veckans ”frigörelsedag”, där Trump annonserade tullar på minst 10 procent på all import – och hela 20 procent på varor från EU.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance Communication: Starkare journalistik tillsammans

23 dec. 2024

Påhittade experten

Men Musk nöjer sig inte med att kritisera politiken.

Han har även attackerat dess arkitekt, handelsrådgivaren Navarro, efter att denne avfärdat Teslas vd som ”bara en bilmontör” som vill skydda sina egna intressen.

Läs även: Försvarsbolag går ihop för att motverka Musk. Realtid

”Navarro är en idiot”, skriver Musk på X – och uppmanar handelsrådgivaren att ”fråga den påhittade experten Ron Vara”.

ANNONS

Detta är en referens till att Navarro i sina böcker hänvisat till en uppdiktad ekonom vars namn är ett anagram av hans eget, skriver Dagens Nyheter.

Vädjade till Trump

Kritiken har heller inte stannat vid offentliga inlägg.

Före ”frigörelsedagen” vädjade Musk till Trump om att ändra i sin aggressiva tullpolitik, skriver Washington Post med hänvisning till två personer med insyn i samtalen.

Tesla rusar på rapport om att Elon Musk lämnar Vita huset

Från ett ras på sex procent till en ökning på fem procent.

Försöken har hittills varit fruktlösa.

Efter att Kina försökt ge USA av sin egen medicin tog USA:s president på måndagen beslutet att införa 104-procentiga tullar mot landet från och med onsdagen.

Musk har förlorat multum

ANNONS

Konflikten handlar också om mer än principer. Musk själv har förlorat hisnande 110 miljarder dollar sedan årsskiftet.

Teslas aktie har halverats och vd:n har viktiga ekonomiska intressen i både USA och Kina – där bolaget nyligen öppnade en batterifabrik värd 200 miljoner dollar.

Missa inte: Svarta torsdagen – techmiljardärernas största smäll sedan pandemin. Realtid

Dagens Nyheters USA-korrespondent Björn af Kleen beskriver konflikten som ett ”majestätsbrott” som har ”potential att slita sönder administrationen i sin nuvarande form”.

Allierad – hur länge till?

Musks dagar i Trumps administration kan som bekant vara räknade.

Vita huset har tidigare bekräftat att techmiljardärens regeringsroll, som skulle fortsätta till 2026, kan avslutas redan inom några veckor, skriver Financial Times.

Wall Street-profiler som tidigare har stöttat Trump tar nu strid. Miljardären Bill Ackman skriver på X att ”världsekonomin kraschar på grund av svaga matematikfärdigheter i Vita huset”.

ANNONS

Tidigare Trumpanhängaren: ”Ekonomisk atomvinter”

Investeraren och miljardären Bill Ackman går nu till hård attack mot Donald Trumps nya tullpolitik.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS