Vardagsnjutningar som kaffe förvandlas till lyx när klimatförändringar och inflation pressar priserna till nya höjder. Inom kort väntas nästa chockhöjning.
Kaffet blir ännu dyrare – ny höjning väntar: "Exceptionell tid"


I KORTHET
- Priset på arabicabönor har mer än dubblerats på råvarubörsen det senaste året, vilket redan lett till märkbara prisökningar i butik. Ytterligare höjningar väntas nästa vecka.
- Extremväder och torka i Brasilien har försämrat skördarna, vilket tillsammans med valutaeffekter och ökade produktionskostnader pressar upp priserna globalt.
- Allt fler konsumenter når smärtgränsen för vad en kopp kaffe får kosta, och caféer påverkas när kaffet går från självklar vardagsvara till ett medvetet val i hushållsbudgeten.
Sammanfattat med hjälp av AI och kvalitetssäkrat av Realtid
Priset på arabicabönan på råvarubörsen i New York har rusat från omkring 170 dollar per pund i maj 2024 till nästan 450 dollar i början av februari i år.
Enligt SCB har kaffepriserna i butik ökat med 18,7 procent mellan mars 2024 och mars 2025. På årsbasis har konsumentpriserna stigit med 17 procent.
Missa inte: Kaffets kris föder kreativitet – och nya foodtech-trender. Realtid
Redan nästa vecka väntar kaffepriset höjas med ytterligare upp till 20 kronor per paket.
Det värsta inte över
Bakom de skenande priserna ligger torka och extremväder i Brasilien som drastiskt har påverkat skördarna.
”Jag har aldrig sett att priset har stigit så mycket på sex månader som det har gjort nu. Det är en exceptionell tid”, säger Anders Thorén, kommunikationschef på Löfbergs, till Göteborgs-Posten.

Oväntat: Priset på kaffe stiger efter USA-tullar
Efter att USA införde tullmurar mot nästan alla andra länder i världen stiger nu kaffepriset i landet.
Men det värsta är sannolikt ännu inte över.
”Alla stora kaffeföretag förhandlar med de stora dagligvarukedjorna fem gånger per år, så det gäller olika tioveckorsperioder. Det börjar en ny period nästa vecka”, förklarar Thorén.
Detta innebär att ännu en prishöjning, utöver den på 20 kronor per paket, väntar inom kort.
Senaste nytt
Klimatkrisen i din kaffekopp
Det är inte bara ekonomin som är i gungning – utan även vårt klimat. Bakom prisökningarna finns nämligen en oroande klimatrealitet.
”Det är till stor del en effekt av extremväder och klimatförändringar, som gör att skördarna har försämrats kraftigt i många länder. Det finns också valutaeffekter och allmänna kostnadsökningar, precis som i alla branscher”, säger Thorén till GP.
Läs även: Svenskt fika en myt? Så mycket kaffe slängs. Realtid
Ulf Lindvall, vd för familjeföretaget Lindvalls kaffe, är ännu mer orolig och flaggar för att klimatförändringarna kan innebära att dagens höga priser blir den nya normaliteten.
”Det är väderfenomen som orsakar detta och om det nu är klimatförändringar som orsakar det här extremvädret så är det inget som säger att det blir bättre framöver”, sa han till TT för en månad sedan.
Smärtgränsen är nådd
Samtidigt visar konsumentundersökningar att kaffeälskare börjar nå sin smärtgräns.
Konsumenternas tolerans för höga kaffepriser tycks närma sig en gräns – runt 40 kronor för en kaffe med påtår och 70 kronor för en stor cappuccino. Det är nivåer som tidigare varit otänkbara.

Kaffe blir dyrare igen – men råder verkligen brist?
Det har skett en ny vändning i krisen om kaffe.
Vissa caféägare har valt att hålla emot prishöjningarna.
”Vi tänker inte höja. Man kan inte ta hur mycket som helst för en kaffe. Vi tjänar hellre lite mindre men har kvar kunder”, säger Jonatan Stenharg, som driver Vattenverket vid Kottlasjön på Lidingö, till Mitt i Stockholm.
Från vardagsprodukt till medvetet val
Kaffets roll i samhället förändras takt med de stigande priserna. Från att ha varit en vardagsprodukt blir det allt mer ett medvetet val som måste prioriteras i hushållsbudgeten.
”Vi väljer kaffet mer noggrant nu när kaffet blivit dyrare”, säger Emma Olmås och sambon Anton Gustavsson till Sveriges Radio.
Missa inte: Regeringen kallar matjättarna till möte efter pris-krisen. E55
Enligt The Conversation har inflationen på hushållsbudgetar fundamentalt förändrat vår relation till mat, social samvaro och små njutningar.
Från att ha varit automatiska inköp behöver nu även små vardagsnjutningar som en kopp kaffe räknas in i budgeten.
Alla blickar mot skörden
För många kaféer, restauranger och barer handlar det i förlängningen om överlevnad.
Med fortsatt höga priser riskerar de så kallade ”tredje platserna” – mötesplatser utanför hem och arbete – att utarmas när folk drar ner på besöken, vilket får sociala konsekvenser långt utöver kaffepriset självt.

Innovationen: Nu ska vi odla i kaffesump
Förr talade man om att ha matjord i fickorna. Nu är det kaffejord i rabatten som gäller.
Alla blickar riktas nu mot Brasiliens kommande skörd i april-maj, men Wilhelm Nordquist, inköpschef vid Arvid Nordquist, är inte optimistisk.
”Förutsättningarna kunde definitivt se bättre ut, så mycket talar för att vi framöver kommer att se priser på fortsatt höga nivåer”, sa han till Mitt i Stockholm för en månad sedan.
Läs även: Framtidens choklad och kaffe under konstruktion. Realtid