Den norska laddboxtillverkaren Easee, som fått försäljningsförbud i Sverige på grund av en säkerhetsrisk, kommer att tvingas permittera över hundra anställda och ta in mellan en halv och en miljard norska kronor. Det uppger grundaren Jonas Helmikstøl till Dagens Næringsliv.
Kristrabbade laddbolaget Easee permitterar anställda – måste ta in 0,5-1 miljard norska kronor

Finwire
Uppdaterad: 17 mars 2023Publicerad: 17 mars 2023
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Lär dig av AI-experterna
–Det är en väldigt allvarlig situation, det är det inget tvivel om, säger grundaren, som ändå är optimistisk för framtiden. Bolaget har 350 anställda i Norge och 150 utomlands.
I Sverige säljs Easees laddare bland annat genom First North-noterade Distit:s bolag Efuel. Distit:s aktie föll 21 procent i onsdags men har återhämtat delar av fallet sedan dess.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire
ANNONS
Lär dig av AI-experterna

På Al Unlocked får du en halvdag med fyra av Sveriges mest framstående AI-experter - för dig som vill gå från nyfiken till kunnig.
Boka här
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS