Realtid

Fick sparken efter sjukanmälan – nu är han succéentreprenör

sparken
Alexander Harpa tilldelades Young Entrepreneurship of the Year av EY. (Foto: EY Entrepreneur Of The Year)
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 21 mars 2025Publicerad: 21 mars 2025

Alexander Harpa har bara varit anställd en gång – och då fick han sparken. Som grundare av ett Latitude 65 har han lyckats betydligt bättre.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

2021 startade Alexander Harpa företaget Latitude 65 för att sälja funktionsdryck. Med en marknadsföring som hämtade inspiration från uppväxten i Jörn utanför Skellefteå började företaget växa – snabbt.

Bara tre år sedan starten omsatte Latitude 65 över 100 miljoner kronor. På onsdagens EY Entrepreneur Of The Year-galan i Blå hallen fick Harpa ta emot pris för Young Entrepreneurship of the Year.

Missa inte: ”Entreprenörer kan inte bara tänka på sig själva längre”. Realtid

Att Latitude 65 skulle expandera var ett mål redan från början, säger han.

Tackade morfar

”Jag sa till den andra investeraren som gick in att första året ska vi omsätta 2,5 miljoner, andra 25 och tredje 100. Han bara skrattade då, men vi klarade det. Det gäller bara att sätta mål så når man dem”, berättar Harpa för Realtid direkt efter att han vunnit priset.

Det kan låta som en enkel resa, men bakom döljer sig en del tuffa perioder. Harpa har provat att vara företagare förut, men fick då se bolaget gå i konkurs.

När hans morfar gick bort bestämde han sig för att ”göra något av sitt liv”. Resultatet blev Latitude 65 – och det var också morfar som han tackade i ett känslomässigt tal på scenen.

ANNONS

”Fel person, fel plats, fel bakgrund” – ändå lyckades von Koenigsegg

När Christian von Koenigsegg började tillverka sportbilar hade han allt emot sig. Här avslöjar han receptet på framgång – mot alla odds.

Inte heller för Latitude 65 var det lätt att slå sig fram i den konkurrensutsatta marknaden för funktionsdryck i början.

”Men då hörde jag någon säga att man ska försöka falla framåt. Jag tänkte att jag redan var ute på hal is så det var lika bra att satsa”, säger Harpa.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance Communication: Starkare journalistik tillsammans

23 dec. 2024

Fick sparken

Att ta en vanlig anställning har han bara provat en gång. Det slutade inte så bra.

”Jag sjukanmälde mig från mitt jobb på Skellefteå kommun för att vara på en festival med grabbarna, men då träffade jag chefen där som sa att jag skulle lämna in brickan på måndag. Jag var inte så bra på att vara anställd”, konstaterar Harpa.

Missa inte: Apoteas grundare: ”Lite avundsjuk på deras affärsidéer”. Realtid

Som entreprenör har han lyckats betydligt bättre – har infriat de högt ställda målen. Därför har Harpa nu satt upp nya.

ANNONS

”Inom fem år ska vi omsätta en halv miljard och inom tio år ska vi ha en egen logga på en Formel 1-bil”, säger han utan tvekan.

Yubicos grundare utsedd till Sveriges främsta entreprenör

Nu väntar internationell final i Monaco.

ANNONS

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Börs & finans

Ekonomin vänder uppåt: "Märks inte för alla ännu"

22 mars 2025
Spela klippet
Bank & Fintech

Chocken: Din bank kanske inte är så säker som du tror

22 mars 2025
Spela klippet
Juridik

AI – en juridisk superkraft som kräver mänsklig eftertanke

21 mars 2025
ANNONS
ANNONS