Realtid

Creades vd John Hedberg kan ta plats i Avanzas styrelse

John Hedberg föreslås ta plats i Avanza Banks styrelse. Foto: Sara Burman
Finwire
Uppdaterad: 20 feb. 2023Publicerad: 20 feb. 2023

Nätmäklaren Avanza Banks valberedning föreslår inför årsstämman den 30 mars nyval av John Hedberg som styrelseledamot.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

John Hedberg är född 1972 och är civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm. Han är vd för Creades AB och Creaspac AB.

Valberedningen anser att John Hedbergs erfarenheter från såväl kapitalmarknaden som operativa positioner kommer att ge ett värdefullt tillskott till Avanzas styrelse, framgår det av ett pressmeddelande. John Hedberg har följt Avanza under många år, dels som VD för Creades och dels som styrelseledamot i Försäkringsaktiebolaget Avanza Pension och tidigare styrelseledamot i Avanza Fonder AB. John Hedberg äger 1 000 aktier i Avanza idag.

Omval föreslås av styrelseordförande Sven Hagströmer och styrelseledamöterna Magnus Dybeck, Catharina Eklöf, Jonas Hagströmer, Linda Hellström, Johan Roos, Sofia Sundström, Hans Toll och Leemon Wu.

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Börs & finans

Ekonomin vänder uppåt: "Märks inte för alla ännu"

22 mars 2025
Spela klippet
Bank & Fintech

Chocken: Din bank kanske inte är så säker som du tror

22 mars 2025
Spela klippet
Juridik

AI – en juridisk superkraft som kräver mänsklig eftertanke

21 mars 2025
ANNONS
ANNONS