Stockholmsföretagen sålde vidare elektronik som i vissa fall inte ens existerade. Nu döms fem personer till fängelse för momsbedrägeriet.
Nätverkets momsbedrägeri: "Attack mot skattesystemet"


Fem personer stod åtalade för brott som ska ha skett i tre företag i Stockholmsområdet mellan 2020 och 2022. Åtalet gällde flera punkter, som grova skattebrott, grov näringspenningtvätt och grova bokföringsbrott.
Kärnan i verksamheten var handeln med elektronik som möjliggjorde felaktiga momsutbetalningar och penningtvätt.
Missa inte: AI-bedrägerier lurar allt fler – ingen är säker. Realtid
Brottsligheten ska ha inletts redan 2019 av ett internationellt nätverk och beskrivs som en ”attack mot det svenska skattesystemet”.
Det internationella nätverket har sedan drivit bedrägeriet under de kommande åren, med hjälp av företagen som de åtalade personerna var knutna till, skriver Dagens Juridik.
Får fängelsestraff för bedrägeriet
Det skedde bland annat genom förutbestämda handelskedjor i EU, där nätverket satte priser och påslag för att kunna lura Skatteverket.
Det har skett genom handel av både verkliga varor och så kallade spökvaror – varor som inte har existerat.
De fem åtalade döms nu till fängelsestraff i upp till fyra år och tio månader av Nacka tingsrätt – som beskriver upplägget som ”systemhotande”. Fyra av dem får dessutom näringsförbud.
Missa inte: Bedrägerier med krypto mot nytt rekord. Realtid
Senaste nytt
Har intensifierat jakten
Momsbedrägerier är ett relativt vanligt tillvägagångssätt för att försöka lura Skatteverket på pengar.
Enligt Dagens Nyheter har en sådan karusellhandel med elektronik kostat svenska skattebetalare runt fem miljarder kronor i felaktiga momsutbetalningar.
Ekobrottsmyndigheten har därför försökt intensifiera sin jakt på bedragarna. Det har inneburit att över 55 personer har dömts till fängelse eller näringsförbud i liknande mål.
Missa inte: Storbanker kopplas till omfattande bedrägerihärva. Realtid
ANNONS

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.