En USA-tillverkad Iphone kan bli hundratals dollar dyrare. Det är ett skäl till Apple nu dyker på börsen – och körs om av Microsoft.
Apples mardrömsvecka – omsprungna av Microsoft


Mest läst i kategorin

I KORTHET
- Apple tappar mark på börsen efter Donald Trumps tullbesked – och Microsoft går om som världens högst värderade bolag.
- En USA-tillverkad Iphone skulle bli flera hundra dollar dyrare – och anses orealistisk enligt experter.
- Trots investeringar i amerikansk produktion är Apples plats i en värld med ökande handelsbarriärer oklar.
Sammanfattat med hjälp av AI och kvalitetssäkrat av Realtid
Sedan Donald Trump aviserade att han kommer att införa tullar på i stort sett hela världen har aktiemarknaderna pekat nedåt. Det gäller i Stockholm såväl som i USA.
Ett av företagen som har det allra tuffast just nu är också ett av världens kändaste – Apple.
Missa inte: Dalio: Trumps tullar bara början på systemkrisen. Realtid
I årtionden har Apple byggt datorer och telefoner med banbrytande design och teknik som har varit i grunden samhällsförändrande. Iphone är kanske deras mest ikoniska produkt – men nu går den emot ett ovisst öde.
Fraktas världen över
Enligt uträkningar skulle en Iphone som tillverkas helt eller delvis i USA kosta flera hundra dollar mer än nu. I dag tillverkas Apples produkter i länder som Kina, Vietnam och Indien.
”Jag tror inte att det är en grej”, säger analytikern Laura Martin från Needham om att producera en Iphone helt och hållet i USA, enligt CNBC.
Experter på leveranskedjor håller med om att det vore i stort sett omöjligt att låta en hel Iphone tillverkas där. Många av komponenterna fraktas världen över och sätts samman i låglöneländer för att hålla priserna nere.

Ny Iphone riskerar att bli 3 500 kronor dyrare
Apple försöker parera mot Trumps tullsmocka.
Senaste nytt
Apple inte längre störst
Samtidigt står det klart att Apple tänker förlägga en större del av verksamheten i USA i framtiden. Man har nyligen investerat över 500 miljarder dollar i bland annat en fabrik i Houston.
Marknaden har dock blivit allt mer skeptiska kring Apples framtidsutsikter i en värld med tullar. När aktien stod på sin topp i julas kostade den drygt 255 dollar. Nu är den nere på mindre än 175 dollar.
Missa inte: USA:s självmål – här är allt som blir svindyrt. Realtid
Det har också inneburit att Apple inte längre är bolaget med världens största börsvärde. Den utnämningen går istället till en annan techgigant, Microsoft, skriver CNBC.
Även om Microsofts aktie också har gått ner ses företaget som något mer skyddat mot tullar, enligt analytiker på Jefferies.

Apple förlorar streamingkriget – blöder pengar
Apple kastade sig in i streamingkriget med sin hajpade tv-tjänst. Nu visar det sig att den går med miljardförlust.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

På Al Unlocked får du en halvdag med fyra av Sveriges mest framstående AI-experter - för dig som vill gå från nyfiken till kunnig. Få 20 % rabatt med koden RealtidUnlocked