Fastighetsbranschen befinner sig i ett motsägelsefullt läge där kortsiktiga kriser möter långsiktiga personalbehov.
Fastighetsbranschens paradox: "Kämpar för att få det att gå ihop"


Mest läst i kategorin
Totalt 884 personer varslades inom byggindustrin under januari – vilket är en ökning med 21 procent jämfört med samma period förra året, enligt Byggföretagen.
Särskilt oroande är att 83 procent av varslen är koncentrerade till landets tillväxtregioner: Stockholm, Västra Götaland, Skåne och Norrbotten.
Missa inte: Fastighetsfond varnar för stadsdelen: ”Oinvesterbart”. Realtid
”Konjunkturen tar inte riktigt fart i tillväxtregionerna, vilket är oroväckande för hela Sveriges konkurrenskraft”, säger Johan Deremar, nationalekonom och prognosansvarig på Byggföretagen, i ett pressmeddelande.
Få dagens viktigaste nyheter från Realtid. Prenumerera på våra nyhetsbrev.
Två olika bilder
Krisen slår särskilt hårt mot nyanställningar.
Antalet rapporterade ingångslöner för nyexaminerade arkitekter har fallit dramatiskt från 153 för två år sedan till endast 31 under 2024, skriver Arkitekten.
Men parallellt med den akuta krisen målar Fastighetsbranschens Utbildningsnämnd (FU) upp en helt annan bild av framtiden.

IMF: Inför fastighetsskatt och skrota ränteavdraget
IMF, Internationella valutafonden, efterlyser nu radikala åtgärder på den svenska bostadsmarknaden.
Senaste nytt
”Måste driftas och förvaltas”
En omfattande undersökning bland 1 500 fastighetsbolag visar på stora rekryteringsbehov de kommande fem åren.
”Självklart spelar konjunkturen roll. Men man ska komma ihåg att fastighetsbranschen inte är riktigt lika konjunkturkänslig som byggbranschen. Merparten av beståndet står där det står och måste oavsett driftas och förvaltas”, förklarar Carina Lundström, expert på kompetensförsörjning på FU, till Fastighetstidningen.
Digitaliseringen och AI förväntas dessutom skapa nya kompetensbehov snarare än att ersätta personal.
Högsta konkurssiffran på 30 år
Vid den senaste kartläggningen bedömdes branschen behöva rekrytera 10 000 nya medarbetare fram till 2028, enligt Fastighetstidningen.
Situationen kompliceras ytterligare av att antalet företagskonkurser inom byggindustrin nådde 198 under januari, med 1 355 anställda som drabbades – vilket är den högsta januarisiffran sedan 1993, enligt Byggföretagen.
Missa inte: Kaos i byggbranschen – ”krävs enorm förändring”. Dagens PS
”Det är tydligt att fler större företag nu kämpar för att få kalkylerna att gå ihop”, konstaterar Johan Deremar.
Branschens utmaning blir nu att hantera den akuta krisen samtidigt som man förbereder sig för framtidens kompetensbehov.

Balders miljardglapp drabbar aktievärdet
Börsens största fastighetsbolag Balder uppvisar stora skillnader mellan rapporterade vinster och faktiskt kassaflöde.