Realtid

Castellum ser ljuset i tunneln

Castellum
"Vi vill jättegärna öka vår exponering", säger Castellums vd Joacim Sjöberg. (Foto: Castellum)
Simon Kronö
Simon Kronö
Uppdaterad: 20 feb. 2025Publicerad: 20 feb. 2025

Efter två tuffa år tar Castellum ett symboliskt steg ur fastighetssektorns turbulenta period: ”Aktieägarvärde på bästa sätt.”

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Styrelsen föreslår en utdelning på 2,48 kronor per aktie, vilket motsvarar totalt 1,2 miljarder kronor eller 25 procent av förvaltningsresultatet för 2024.

”Vi tycker också att utdelning är ett bra sätt att få oss i ledningen att stå på tå. Det innebär att pengar inte är gratis. Det innebär att vårt kapital ska sysselsättas för att skapa aktieägarvärde på bästa sätt”, säger Castellums (börskurs Castellum) vd Joacim Sjöberg till Affärsvärlden.

Missa inte: Visselblåsare slog larm – intern storm på Investors Vectura. Realtid

Få dagens viktigaste nyheter från Realtid. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

Bred trend

Beslutet markerar en dramatisk vändning för bolaget som 2022 tvingades bryta en 24-årig tradition av kontinuerliga utdelningshöjningar.

Castellums återhämtning speglar en bredare trend i fastighetssektorn. Bolaget har stärkt sin finansiella position markant med en belåningsgrad på endast 36,6 procent.

Sedan 2021 har ökningen av hyresvärdet per kvadratmeter varit 22,5.

ANNONS

Fastighetsfond varnar för stadsdelen: ”Oinvesterbart”

En ny rapport slår fast att utvecklingen är värre än väntat – och att en av landets mest välkända bolagsjättar spelat en avgörande roll i nedgången.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance Communication: Starkare journalistik tillsammans

23 dec. 2024

15-årigt kontrakt

Framtidsplanerna är ambitiösa. Under det senaste kvartalet har bolaget tecknat ett 15-årigt hyreskontrakt med TV4 värt 1 miljard kronor, skriver Affärsvärlden.

Dessutom har Castellum lagt ett formellt budpliktsbud på norska fastighetsbolaget Entra.

”Vi vill jättegärna öka vår exponering och att köpa Entra-aktier är faktiskt en av de mest värdeskapande sakerna vi kan göra med våra pengar”, förklarar Sjöberg.

Läs även: Uppåt för fastigheter – hetaste segmentet nu. Dagens PS

Betalar priset

Samtidigt erkänner bolaget att den tidigare försiktigheten har haft sitt pris.

ANNONS

”2022 ställde vi oss på bromsen. Det betalar vi priset för nu, drygt två år senare”, säger Sjöberg.

Fastighetsbranschens paradox: ”Kämpar för att få det att gå ihop”

Fastighetsbranschen befinner sig i ett motsägelsefullt läge där kortsiktiga kriser möter långsiktiga personalbehov.

För aktieägarna innebär den återupptagna utdelningen ett välkommet besked. För storägaren Roger Akelius, som 2022 förespråkade den slopade utdelningen, innebär det ett tillskott på 165 miljoner kronor.

Castellums aktie, som stod i 254 kronor på toppen i november 2021, handlas idag runt 120 kronor.

Axelryckning

Marknaden tog emot rapporten med ”en axelryckning” enligt Affärsvärlden, med aktien ned i linje med Stockholmsbörsens breda index.

Men med de positiva signalerna från transaktionsmarknaden och bolagets stärkta finansiella position tyder mycket på att Castellum har positionerat sig för en ny tillväxtfas.

Missa inte: Balders miljardglapp drabbar aktievärdet. Realtid

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS