Realtid

Utdelningsfest på börsen – bolagen som ger mest

utdelningsfest
Bland de mest generösa utdelarna märks storbankerna, som tillsammans delar ut nära 116 miljarder kronor. (Foto: Pexels)
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson
Uppdaterad: 12 feb. 2025Publicerad: 12 feb. 2025

Det är utdelningstider på börsen och många av de största bolagen höjer sina utbetalningar till aktieägarna. Samtidigt finns det en och annan besvikelse.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Stockholmsbörsens största bolag planerar att dela ut över 330 miljarder kronor till sina aktieägare under våren – en ökning med drygt 6 procent jämfört med föregående år, rapporterar Dagens Industri.

Av de 30 bolagen på OMXS30-listan höjer 20 sina utdelningar, medan endast tre sänker dem. Bland de mest generösa utdelarna märks storbankerna, som tillsammans delar ut nära 116 miljarder kronor.

Få dagens viktigaste nyheter från Realtid. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

Handelsbanken (börskurs Handelsbanken) toppar med en utdelning på 15 kronor per aktie, motsvarande en direktavkastning på strax under 12 procent. Swedbank (börskurs Swedbank) följer med 21,7 kronor per aktie, vilket ger en direktavkastning på knappt 9 procent.

Missa inte: Rekordår för utdelningsjägare – experternas bästa tips. Realtid

Finns besvikelser

Swedbank står också för den största höjningen jämfört med i fjol och överträffar analytikernas förväntningar mest bland bolagen på listan.

”Handelsbanken var i och för sig något under vår prognos, men vi låg samtidigt klart över konsensus och banken flaggade för att det kommer en stor utdelning även nästa år”, säger SEB:s (börskurs SEB) aktiestrateg Esbjörn Lundevall.

ANNONS

Bland besvikelserna finns Ericsson (börskurs Ericsson), som valde att inte genomföra någon extrautdelning eller aktieåterköp. Boliden (börskurs Boliden) valde också att slopa utdelningen.

Analys: Aktien värd ett chansköp efter raset

På tre år uppges aktien har tappat 35-40 procent – nu är värderingen attraktiv och potentialen god för en hög utdelning, enligt analys. Det har sett

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance Communication: Starkare journalistik tillsammans

23 dec. 2024

Största svenska utdelaren

Telia (börskurs Telia) och AB Volvo (börskurs Volvo) levererar båda en direktavkastning på 5,9 procent. Volvo toppar också listan över det bolag med säte i Sverige som delar ut mest, med totalt 37,6 miljarder kronor till aktieägarna – ett nytt svenskt utdelningsrekord.

Mest delar dock den svensk-brittiska läkemedelsjätten Astra Zeneca (börskurs Astra Zeneca) ut. För räkenskapsåret 2024 delar bolaget ut 52,5 miljarder kronor till aktieägarna.

”Marknaden vill gärna se ett långsiktigt tick uppåt av utdelningen år för år och där tycker jag att bolagen har levererat”, säger DNB:s aktiemäklare Anders Rudolfsson, till Dagens Industri.

Fonder eller aktier? Tipsen som ger bra resultat

Aktier eller fonder? Kanske kombinera båda? Nu är det dags igen att börja planera inför ännu ett år av investeringar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS