22 mars 2025

Realtid

Starka kvartalssiffror från SBAB

Realtid.se
Uppdaterad: 28 okt. 2016Publicerad: 28 okt. 2016

SBAB redovisar starkt resultat och låga kreditförluster.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Ekonomin vänder uppåt: "Märks inte för alla ännu"

22 mars 2025

SBAB, med vd Klas Danielsson i spetsen, presenterar i dag kvartalsrapporten för tredje kvartalet 2016.

Klas Danielsson konstaterar att banken redovisar "för det senaste kvartalet återigen starka kvartalssiffror i form av högt räntenetto, starkt resultat, låga kreditförluster, lågt K/I-tal och god avkastning på eget kapital".

Räntenettot ökade till 2.067 miljoner kronor jämfört med 1.795 miljoner kronor samma period i fjol.

Rörelseresultatet ökade till 1.463 miljoner kronor, jämfört med 1.090 miljoner kronor. Detta är exklusive nettoresultat av finansiella poster och omstruktureringskostnader som ökade till 1.423 miljoner kronor från 1.116 miljoner kronor motsvarande period i fjol.

Kreditförlusterna uppgick till 20 miljoner kronor jämfört med 29 miljoner kronor samma period i fjol.

K/I-talet uppgick till 30 procent jämfört med 34 procent samma period i fjol.

Avkastning på eget kapital uppgick till 11,9 procent jämfört med 10,1 procent i fjol. Exklusive finansiella poster och omstruktureringskostnader uppgick det till 11,6 procent jämfört med 10,4 procent i fjol.

Utlåningen ökade till totalt 305 miljarder kronor under kvartalet, jämfört med 284 miljarder kronor i fjol.

ANNONS

"Vår totala utlåning och marknadsandel för bolån kommer dock att minska under det fjärde kvartalet, hänförligt till samarbeten under avveckling, där den största påverkande faktorn är att drygt 12 mdkr i bolån flyttades över till Swedbank under oktober hänförligt till de sedan tidigare avslutade samarbetena med Sparbanken Skåne och Sparbanken Öresund", skriver Klas Danielsson vd för SBAB.

Inlåningen ökade till totalt 93,4 miljarder kronor jämfört med 71,5 miljarder kronor samma period i fjol.

Räntenetto uppgick under tredje kvartalet till 745 miljoner kronor jämfört med 692 miljoner kronor samma period i fjol.

Kärnprimärkapitalrelationen uppgick till 28,5 procent, jämfört med 25,6 procent i fjol.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Börs & finans

Ekonomin vänder uppåt: "Märks inte för alla ännu"

22 mars 2025
Spela klippet
Bank & Fintech

Chocken: Din bank kanske inte är så säker som du tror

22 mars 2025
Spela klippet
Juridik

AI – en juridisk superkraft som kräver mänsklig eftertanke

21 mars 2025
ANNONS
ANNONS