17 feb. 2025

Realtid

Riskkapitalisterna pustar ut: Nu går det att stanna i Sverige

riskkapitalister
Regeringens förslag innebär en seger – som har suttit långt inne för riskkapitalbranschen. (Foto: Pexels)
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 29 jan. 2025Publicerad: 29 jan. 2025

Riskkapitalister hade hotat med landsflykt. Nu firar de – men inte offentligt – efter regeringens besked i skattefrågan.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Börsuppgång efter Trumps mjukare ton – Saab får köprekommendation

14 feb. 2025
Spela klippet
Börs & finans

Nibe överraskar medan Tietoevry tyngs av miljardnedskrivning

14 feb. 2025

Striden om hur riskkapitalisters bonusar ska beskattas har pågått under en längre tid. Skatteverket har upptaxerat riskkapitalister för sammanlagt över en miljard efter att de har gjort olika tolkningar av reglerna.

Regeringens förslag, som lämnades under tisdagen, kan i korthet summeras som att bonusar numera ska beskattas som kapital snarare än arbete. Därmed blir skatten också lägre.

Missa inte: Riskkapitalisternas seger mot Skatteverket – får ut miljoner. Realtid

En solklar seger för Sveriges riskkapitalister.

Dämpat firande

Affärsvärlden har träffat flera ur branschen som anonymt bekräftar att förslaget har tagits emot väl. En av dem menar att förslaget skulle det möjligt att ”stanna i Sverige”.

Riskkapitalisterna hade annars hotat med att lämna landet och därmed snuva Skatteverket på alla skatteintäkter.

Missa inte: Gräddfil för riskkapitalister aktuellt igen. Dagens PS

ANNONS

Firandet har dock varit dämpat. Förutom hotet om landsflykt har branschen försökt ligga lågt i frågan – och få individer har velat uttala sig offentligt.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance Communication: Starkare journalistik tillsammans

23 dec. 2024

Oppositionen kritisk

Det har inte setts som fördelaktigt att dra Skatteverkets ögon åt sig, och det har funnits politiskt motstånd mot idén att riskkapitalister ska betala lägre skatt på sina bonusar.

Det märktes när regeringen gav besked sitt besked igår. Hela oppositionen uttryckte sig kritiskt mot förslaget.

Niklas Karlsson (S), ordförande i riksdagens skatteutskott, kallade det ”provocerande och helt oanständigt”, skriver TT.

Inte klart än

Frågan ska nu ut på remiss innan regeringen återigen tar över frågan.

”I grunden ska skattesystemet vara förutsägbart. Annars är det svårt för hushåll och företag att veta hur mycket skatt de ska betala”, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M) – som tillägger att Skatteverket har behövt lägga minst 30 000 dagar under årens lopp på att hantera just den här frågan.

ANNONS

Missa inte: Kry rensar bland aktierna – gynnar riskkapitalister. Realtid

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS