Om inget sensationellt händer blir Friedrich Merz ny förbundskansler på söndag – och det gillar investerarna i Tyskland.
Ny ledare ger hopp åt Tysklands investerare


Mest läst i kategorin
Den tyska ekonomin har under flera år varit Europas sorgebarn. Från att ha dragit kontinenten framåt med sin berömda bilproduktion har landet fått se sig omsprunget av andra länder.
Dessutom har Tysklands skuldbroms gjort det svårt för staten att stimulera ekonomin, trots att den har krympt två år i rad – och nästan 250 000 industrijobb försvunnit sedan pandemins början.
Missa inte: Tyskland skakar i sina grundvalar inför helgens val. Realtid
Men nu kommer för första gången på länge en positiv nyhet. Tyska investerares optimism om framtiden steg mer än väntat, enligt en undersökning av tankesmedjan ZEW.
Räntorna sänks
Två skäl pekas ut som orsaker till förändringen. Det första är det tyska nyvalet som äger rum i helgen.
Kristdemokratiska CDU, lett av Friedrich Merz, väntas vinna mot regerande socialdemokraterna – vilket näringslivet ser som en positiv utveckling.
Läs även: Historiskt vägskäl för Tyskland – och hela Europa. Realtid
Merz har lovat att sänka skatterna och göra det enklare att starta och driva företag i Tyskland, rapporterar Bloomberg. Även den tyska börsen har stigit kraftigt under inledningen av året.
Det andra skälet är att räntorna är på väg ner. För några veckor sedan sänkte ECB sin styrränta till 2,75 procent och uteslöt inte fler sänkningar senare i år. Detta tros i sin tur innebära att hushållen vågar börja konsumera igen.

Expert varnar: Så försöker utländsk makt påverka valet i Tyskland
När Tyskland går till val den 23 februari finns en överhängande risk för omfattande utländsk påverkan.
Senaste nytt
Svårt med bilindustrin
”Efter en period av låg efterfrågan väntas den privata konsumtionen ta fart under de kommande sex månader”, säger Achim Wambach på ZEW.
Hur framtidens tyska industrier ska se ut är dock svårt att svara på. Att Tyskland gick så bra på bilmarknaden hade mycket att göra med kompetens och kunskap inom förbränningsmotorer.
När nu allt fler bilar blir elektriska är det länder som Kina som ligger i framkant – och Tyskland kommer att få det svårt att komma ikapp, skriver Politico.
Missa inte: Därför fortsätter Tysklands ekonomi gå så dåligt. Realtid

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.