Realtid

Monyx rekryterar compliance officer

Realtid.se
Uppdaterad: 18 nov. 2014Publicerad: 18 nov. 2014

Ulrike Elger lämnar Coeli.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Förvaltaren Monyx anställer Ulrike Elger som compliance officer med start i januari, enligt ett pressmeddelande.

Elger har närmast varit på Coeli i Stockholm och på Coeli Asset Management i Luxemburg som head of compliance.

Hon har även ett förflutet som compliance & legal officer på Bankinvest Group i Luxemburg samt som föreningsjurist och rådgivningsansvarig på Svenska Revisorsamfundet SRS. Elger var under fem år även ledamot i den europeiska skatteorganisationen Confédération Fiscale Européenne (CFE).

– Hennes gedigna erfarenhet inom finans- och fondbranschen både i Sverige och i Luxemburg blir en stor tillgång för oss, säger Monyx vd Johan Wagman i en kommentar.

Monyx ägs av det danska börsnoterade bolaget NewCap Holding och erbjuder förvaltning av fondförsäkringar, pensionskapital och fonder genom Monyx Fondservice, Monetar Pensionsförvaltning och genom fondbolaget Monyx Fund.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS