Realtid

Hemfosa förstärker sitt transaktionsteam

Realtid.se
Uppdaterad: 28 apr. 2016Publicerad: 28 apr. 2016

Jonny Göthberg blir den tredje rekryteringen till fastighetsbolagets transaktionsavdelning på kort tid.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Ekonomin vänder uppåt: "Märks inte för alla ännu"

22 mars 2025

Hemfosa förstärker transaktionsavdelningen med Jonny Göthberg som  kommer närmast från Hemsö Fastighets AB där han har varit med och byggt upp verksamheten inom transaktion och affärsutveckling. Dessförinnan arbetade Göthberg på Kungsleden under 15 år, bland annat som förvaltningschef och han har även arbetat som fastighetschef på Castellum.

-Vi är mycket glada att få hälsa Jonny välkommen till till Hemfosas transaktionsteam. Den kompetens och erfarenhet som Jonny tillför inom området samhällsfastigheter innebär en värdefullt förstärkning i arbetet med förvärv på samtliga våra tre nordiska marknader, säger Jens Engwall, vd för Hemfosa, i en kommenter.

Jonny Göthberg tillträder sin tjänst på Hemfosa den 2 maj 2016.

I september stuvades det om i Hemfosas ledning när medgrundaren och bolagets chief operation officer Lars Thagesson, som ansvarat för transaktionerna, lämnade för att bli extern rådgivare till koncernen. I samband med att Thagesson lämnade kommenterade Jens Engwall att arbetet tas över av yngre och lika vassa kollegor. I november förra året rekryterades Johan Åsander och Johan Rosén till transaktionsavdelningen.

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Börs & finans

Ekonomin vänder uppåt: "Märks inte för alla ännu"

22 mars 2025
Spela klippet
Bank & Fintech

Chocken: Din bank kanske inte är så säker som du tror

22 mars 2025
Spela klippet
Juridik

AI – en juridisk superkraft som kräver mänsklig eftertanke

21 mars 2025
ANNONS
ANNONS