Nu har ägarna till AMF Pension, LO och Svenskt Näringsliv, beslutat att utse advokat Bertil Villard till ny ordförande i livförsäkringsbolaget.
Han blir ny AMF-ordförande

administrator
Uppdaterad: 03 juni 2009Publicerad: 03 juni 2009
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
Villard tar över efter Göran Tunhammar som i början av april förklarade att han inte tänkte ställa upp till omval.
Han utses vid AMF:s bolagsstämma den 4 juni, skriver LO och Svenskt Näringsliv i ett pressmeddelande.
Redan den 22 april lanserade LO och Svenskt Näringsliv en ny ordförande, Lennart Jeansson, som är ordförande för Sjätte AP-fonden och Stena AB.
Men efter att det framkommit att Jeansson skrivit ett brev till arbetsmarknadens parter och till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (M) där han efterlyste förändringar i lagen om anställningsskydd tog LO tillbaka sitt stöd och jakten på en ny ordförande fick fortsätta.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS






