Om Ukraina får en stabil fred kan svenska bygg- och försvarsbolag bli vinnare. Men osäkerheten kring fredsförhandlingarna är fortfarande stor.
Fred i Ukraina kan gynna svenska företag


Mest läst i kategorin
Trots osäkerheter på finansmarknaden, som handelskonflikter och en svag europeisk konjunktur, kan en fred i Ukraina skapa stora möjligheter för svenska företag.
Men mycket beror dock på hur en sådan fred utformas, skriver Dagens Industri i en analys.
Missa inte: EU överväger rysk gasimport: ”Galenskap”. Realtid
Nyligen har Donald Trump och Vladimir Putin kommit överens om att inleda förhandlingar för att avsluta kriget.
Efter ett längre telefonsamtal uttryckte Trump optimism om att nå fred och nämnde möjligheten att träffas personligen i Saudiarabien, uppger AP News.
Få dagens viktigaste nyheter från Realtid. Prenumerera på våra nyhetsbrev.
”De måste sluta fred”
Under en presskonferens uppmanade Trump Ukraina att sluta fred med Ryssland och sa:
”De måste sluta fred. Deras folk dödas. De måste sluta fred”, skriver Politico.
Läs även: Varningen: ”Mindre länder kan tvingas välja mellan USA och Kina”. Realtid
Tidigare har Volodymyr Zelenskyj uttryckt en stark oro över direkta samtal mellan Amerika och Ryssland om Ukraina, vilket han beskrivit som ”mycket farligt”. Men efter sin senaste kontakt med Trump uttrycker han sig annorlunda.
”Ingen vill ha fred mer än Ukraina. Tillsammans med USA utformar vi våra nästa steg för att stoppa rysk aggression och säkerställa en varaktig och pålitlig fred. Som president Trump sa: låt oss få det gjort”, skriver han i ett uttalande på plattformen X.

Putin bjuder in Trump till Moskva – fred i sikte
Diskussionerna om att få slut på kriget i Ukraina går nu från ord till handling. Presidenterna i USA och Ryssland hade ett långt samtal på onsdagen vilket
Senaste nytt
Attraktivt med försvarsaktier
Om fredsförhandlingarna lyckas förväntas Ukrainas återuppbyggnad bli kostsam.
Världsbanken uppskattade förra året behovet till 411 miljarder dollar. Redan 2022 föreslog Zelenskyj att partnerländer och företag skulle få ansvar för återuppbyggnaden av olika regioner.
Det kan innebära möjligheter för svenska byggbolag, teknikkonsulter och transportföretag.
Läs även: Ukraina pressas från två håll: ”Avancerat skede”. Realtid
Samtidigt växer Europas säkerhetsansvar, vilket kan gynna försvarsindustrin.
Saab (börskurs Saab) har sedan krigsutbrottet ökat i värde med 300 procent, och Mildef (börskurs Mildef Group) har stigit 215 procent. Om investeringar i Ukraina förblir riskfyllda kan försvarsaktier fortsätta att vara ett attraktivt alternativ för investerare, menar Dagens Industri.

Har ryssarna börjat kapa sina egna kablar på Östersjöns botten?
Ett kabelbrott har inträffat i Finska viken, uppger finländska kustbevakningen som är på plats för att övervaka reparationsarbetet.

Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.

Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.