I nästan ett halvår har medarbetare på HSBC vetat att de hänger löst. Nu inleder banken sina nedskärningar.
Storbanken inleder nedskärningar – ska spara miljarder


Mest läst i kategorin
I Europa går banker igenom en tuffare period än vanligt. De höga vinsterna som många har vant sig vid har inte nått en lika hög nivå under det senaste året.
Flera banker har därför gått hårt med nedskärningskniven – och det har talats om ett blodbad bland Europas banker. Deutsche Bank är en av dem som gått ut med att de ska kapa kostnaderna.
Missa inte: Gammal debatt om HSBC väcks till liv: ”Tappat bort sig”. Realtid
Nu sällar sig Europas största bank till skaran – brittiska HSBC.
Redan på måndag kan medarbetare, främst i investment banking-avdelningen, få besked om uppsägning, rapporterar Bloomberg.
Fokuserar på kärnmarknader
Det följer på beskedet i oktober när vd:n Georges Elhedery, efter bara några veckor vid rodret, flaggade för att banken skulle skära ner kraftigt. Det mottogs med glädje av marknaden – sedan dess har aktien lyft med 30 procent.
Bankens personal över hela världen påverkas av omorganisationen, som ska spara banken totalt 1,5 miljarder dollar.
Missa inte: Nu ska nästa storbank skära ned. Dagens PS
Samtidigt tar banken ut en ny riktning och väljer att dra sig tillbaka från vissa marknader. Även om banken har sitt huvudkontor i London ser den Asien och Mellanöstern som sina kärnområden.
”Som tillkännagivet i oktober 2024 fokuserar HSBC på att öka sina marknadsandelar på de områden där banken har en tydlig konkurrensfördel och där den har störst möjligheter att växa”, skriver storbanken i en kommentar till Bloomberg.
Senaste nytt
Ökad konkurrens på HSBC
Ingen bank i Europa har lika många anställda som HSBC. Trots tidigare försök att minska personalstyrkan uppgick den till över 215 000 när Elhedery tog över som vd i september, skriver Financial Times.
De planerade uppsägningarna kommer att ske baserat på tidigare prestation i banken.
Efter beskedet om omorganisationen i höstas ledde det till rapporter om ökad konkurrens mellan medarbetare, och vissa gick så långt vid att likna det med en brutal utslagstävling.
Missa inte: Europas största bank förbereder rekordbesparingar. Realtid

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.