Mer än hälften av Realtids läsare ifrågasätter trovärdigheten i Handelsbankens mediesatsning EFN – och nästan alla vill se objektiv ekonomijournalistik.
Läsarna sågar Handelsbankens satsning: "Jävsituation"


Mest läst i kategorin
I KORTHET
- 56 procent av Realtids läsare anser att Handelsbankens mediesatsning EFN saknar trovärdighet – och många ifrågasätter bankens roll som oberoende medieaktör.
- Den mest kritiska gruppen består av äldre män över 60 år, som utgör nästan tre fjärdedelar av respondenterna i undersökningen.
- Trots viss nyfikenhet på EFN:s innehåll anser 85 procent att det är viktigt eller mycket viktigt med objektiv ekonomijournalistik – något många inte anser att EFN lever upp till.
Sammanfattat med hjälp av AI och kvalitetssäkrat av Realtid
”Det mest storstilade exemplet på en björntjänst i modern mediehistoria.”
Så skrev Fredrik Lundberg, vd för Realtids ägare Relevance (börskurs Relevance Communications), i förra veckan om Handelsbankens (börskurs Handelsbanken) satsning EFN.
Missa inte: Storbankens rekordutdelning öppnar för flera strategier. Realtid
Våra läsare ger honom rätt – hela 56 procent av de 409 svarande anser att trovärdigheten i bankens mediesatsning är svag eller saknas helt.

”Helt fel fokus”
Storbanken hävdar att man vill folkbilda svenska folket i ekonomi genom kvalitetsjournalistik.
”Om de tror att de kan revolutionera ekonomijournalistiken genom att betala överpriser och låtsas vara oberoende – då är de ute på djupt vatten”, menar Lundberg i sin krönika.

Handelsbanken släpper ut mer än hela Sverige
Nu kan det vara slut på greenwashing när storbankerna tvingas vara mer transparenta när det gäller fondernas utsläpp.
Just denna sammanblandning av roller har Realtids läsare starka åsikter om.
Bland de tillfrågade anser 62,9 procent att Handelsbankens position som medieaktör är ”helt fel fokus” eller ”kanske inte helt rätt”, medan endast 27,3 procent ser positivt på satsningen.
Senaste nytt
Äldre män mest kritiska
Undersökningen visar också intressanta demografiska mönster.
Majoriteten av de svarande (78 procent) är män och åldersfördelningen domineras av personer över 60 år – som utgör hela 73,8 procent av respondenterna.
Läs även: Lyxfällans programledare frontade sajt för snabblån. E55
Denna grupp erfarna ekonomiintresserade har tydliga åsikter om vad som utgör trovärdiga mediekällor inom ekonomi och finans.
”Banken har försatt sig i en jävsituation”, menar en respondent i vår undersökning.

Så många tänker läsa
Ett återkommande tema i kritiken är de ekonomiska förutsättningarna för EFN.
Lundberg beskriver i sin krönika hur ”banken har valt att hinka in pengar i EFN” och att ”vi talar om löner och arvoden som vida överstiger vad marknaden normalt betalar”.

Intern storm på Handelsbanken efter skärpt kontorspolicy
Medarbetarna ratar Handelsbankens tal om flexibilitet och dialog.
Trots kritiken finns det fortfarande läsare som tänker konsumera EFN:s innehåll.
Undersökningen visar att 28,6 procent av de svarande kommer att läsa EFN, varav 10 procent ”med glädje”. Detta står i kontrast till de 29,8 procent som säger ett tydligt nej till kanalen.
”Varför gör vi det här?”
En av frågorna i undersökningen berörde betydelsen av objektiv ekonomijournalistik.
Hela 84,6 procent av de svarande ansåg att det är ”viktigt” eller ”mycket viktigt” att svensk ekonomi- och affärsmedia belyser marknaden på ett objektivt och trovärdigt sätt.

När Handelsbankens anställda tillfrågas om satsningen blir reaktionen enligt Lundberg ”oftast en stor, kollektiv axelryckning” med den uttalade frågan: ”Varför gör vi det här?”
En fråga som nu även Realtids läsare ställer sig medan storbankens mediesatsning fortsätter.
Veckans fråga: Kostar regelkraven mer än de ger?
Missa inte: Här är bankens nya aktiefavorit: ”Lågt värderad”. Dagens PS