Realtid

HSBC vill lägga ut trading på entreprenad

hsbc
HSBC:s vd George Elhedery har infört besparingsåtgärder som tagits emot väl av investerare. (Foto: HSBC)
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 25 mars 2025Publicerad: 25 mars 2025

HSBC vill outsourca sin tradingverksamhet till firmor med bättre IT-lösningar. Det är den senaste sparåtgärden från bankens nya ledning.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Chocken: Din bank kanske inte är så säker som du tror

22 mars 2025

HSBC är Europas största bank med över 200 000 anställda. Det medför höga utgifter. Sedan vd Georges Elhedery tog över i september har han satsat hårt på att slimma ner organisationen.

Det har bland annat inneburit att han har stängt delar av sin M&A-verksamhet – och nedskärningar på personal, tillsammans med andra lösningar, ska spara banken 1,5 miljarder dollar.

Missa inte: Europas bankaktier stiger stadigt – efter personalslakten. Realtid

Nu kommer rapporter om att HSBC vill göra en annan kostnadsbesparande åtgärd: outsourca tradingverksamheten.

Har fört diskussioner

Det rör sig främst om trading på räntemarknaden som HSBC vill låta en annan aktör ta hand om. Enligt anonyma källor till Bloomberg ska HSBC redan ha haft preliminära diskussioner med Citadel och Jane Street om en sådan outsourcing-lösning.

Skälet är att det kostar mycket pengar att investera i tillräckligt bra IT-lösningar för att kunna vara konkurrenskraftig inom trading. Det gäller även resursstarka aktörer som HSBC.

Nu ska nästa storbank skära ned

En ny omgång nedskärningar, översyn av all verksamhet, besparingar på alla områden.

ANNONS

Den föreslagna dealen skulle låta banken fortsätta att ha kontakt med kunderna, medan allt det tekniska skulle skötas av en annan aktör.

Trading har på senare år blivit en högteknologisk aktivitet som kräver tillgång till de senaste verktygen. Ingen av de inblandade har velat kommentera det hela.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance Communication: Starkare journalistik tillsammans

23 dec. 2024

”HSBC:s hjärta”

Klart är att de kostnadsbesparande åtgärderna som Elhedery har låtit införa har tagits emot väl av investerare.

Aktiekursen har ökat med mer än 30 procent sedan han tog över.

Missa inte: JP Morgan blåst på miljarder: ”Ett enormt misstag”. Realtid

Han har också valt att tona ned verksamheten i USA och Europa.

Däremot har HSBC fortsatt kvar sitt fokus på Asien och Mellanöstern, där man är en av de stora aktörerna. Elhedery har kallat dessa områden för bankens ”hjärta”, skriver Bloomberg.

ANNONS

Bankjättarnas stålbad fortsätter: ”Typiskt”

Åtstramningarna i banksektorn fortsätter.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS