Två av Europas ledande banker har aviserat betydande omstruktureringar i syfte att minska kostnader och fokusera på kärnverksamheter.
Blodbad i bankvärlden – hundratals jobb försvinner
![blodbad](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Frealtid.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2025%2F01%2FsdldJAdpsVzWQk-nh.jpg&w=1200&q=75)
![Joakim K E Johansson](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Frealtid.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F10%2FProfilbild-Joakim-300x300-1.webp&w=1200&q=75)
Mest läst i kategorin
Den schweiziska banken Julius Bär förbereder sig på att genomföra hundratals uppsägningar under de kommande två åren.
Åtgärden har initierats av den nytillträdde verkställande direktören Stefan Bollinger, som ska reducera kostnaderna inom företaget.
Missa inte: Nordiska banker växlar upp inför förvärvsboom. Realtid
Enligt Bloomberg förväntas nedskärningarna ske över flera divisioner – och bankens 15 personer stora ledningsgrupp kommer också att minskas avsevärt. Planerna är ännu inte slutgiltiga och kan komma att ändras.
Avvecklar i väst
Dessa förändringar sker i kölvattnet av förluster relaterade till det kollapsade fastighetsimperiet Signa, vilket har lett till en rad ledningsförändringar inom banken.
Julius Bär väntas presentera sina resultat för helåret 2024 den 3 februari, där ytterligare detaljer om omstruktureringen kan komma att offentliggöras.
Läs även: Europas banker: Vi blir omkörda av USA-rivalerna. Dagens PS
Samtidigt meddelar HSBC att de kommer att avveckla delar av sin investmentbankverksamhet i Europa, Storbritannien och Amerika, rapporterar Financial Times.
Större tillväxtmöjligheter
Specifikt kommer banken att avsluta sina tjänster inom fusioner och förvärv (M&A) samt equity capital markets (ECM) utanför Asien och Mellanöstern.
Strategin är en del av verkställande direktören Georges Elhederys plan att omstrukturera bankens verksamhet och fokusera på områden där HSBC har störst konkurrensfördelar.
Missa inte: Banker i kläm när Basel 3.1 spretar globalt. Realtid
HSBC kommer att behålla sina verksamheter inom skuldkapitalmarknader och belånad finansiering globalt.
Banken har tidigare haft svårt att konkurrera med större aktörer inom M&A och ECM i väst. Omstruktureringen syftar till att stärka bankens position i Asien och Mellanöstern, där man ser större tillväxtmöjligheter.
Läs även: Camilla blev oväntat av med Bank-ID: ”En riktig käftsmäll”. News55
ANNONS
![Joakim K E Johansson](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Frealtid.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F10%2FProfilbild-Joakim-300x300-1.webp&w=1200&q=75)
Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.
![Joakim K E Johansson](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Frealtid.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F10%2FProfilbild-Joakim-300x300-1.webp&w=1200&q=75)
Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.