Regeringens pågående utredning om vinster i skolan ser ut att landa i skarpa förslag. Enligt SVT:s uppgifter väntas bland annat ett femårigt vinstförbud för nya friskolor och vid ägarbyten.
Regeringen föreslår femårigt vinstförbud för nya friskolor


Mest läst i kategorin
I KORTHET
- Regeringens utredning om vinster i skolan väntas föreslå ett femårigt vinstförbud för nya friskolor, vid ägarbyten, kvalitetsbrister och under tid med statsbidrag.
- Syftet är att begränsa möjligheten att ta ut vinster ur skolverksamhet och stärka tillsynen.
- Förslagen presenteras på måndag och ingår i en större översyn av friskolesystemet.
Sammanfattat med hjälp av AI och kvalitetssäkrat av Realtid
Regeringens utredare väntas föreslå ett omfattande vinstutdelningsförbud för friskolor i flera olika situationer.
Förslaget, som enligt SVT:s uppgifter presenteras på måndag, syftar till att sätta tydligare gränser för hur skolor får hantera överskott – särskilt i samband med nystart, ägarbyten eller kvalitetsbrister.
Missa inte: ”Kan en ny bolagsform rädda välfärden?”. Realtid
Det nya regelverket väntas bli en central del i regeringens kommande omläggning av friskolepolitiken. Skolminister Lotta Edholm (L) har tidigare lovat en ”helrenovering” av systemet, med särskilt fokus på de ekonomiska vinsterna inom skolan.

Friskolors ekonomi och betyg ”bör vara offentliga”
Beskedet är inte det de vill höra.
Innehåller följande förslag
Förslaget kommer från den så kallade ”Utredningen om vinst i skolan”, som ursprungligen tillsattes av Socialdemokraterna våren 2022.
Enligt vad SVT erfar innehåller utredningen bland annat följande förslag:
- Vinstutdelningsförbud i fem år efter att en ny skola har öppnats.
- Förbud vid större ägarförändringar.
- Förbud vid konstaterade kvalitetsbrister i undervisningen.
- Förbud under den tid skolan tar emot statsbidrag för att höja kvaliteten.
Läs även: Techarbetarna som tjänar multum – utan utbildning. Realtid
Senaste nytt
Friskolornas oro
Regeringens utredning om vinster i skolan har fått flera tilläggsdirektiv sedan den ursprungligen tillsattes av den tidigare regeringen våren 2022.
I september 2024 meddelade regeringen att utredningens fokus utökas till att även omfatta ägarförhållanden inom friskolesektorn.

Amerikanska skolor har högre säkerhet än svenska – mot skjutningar
De tragiska skjutningar som ägt rum på Risbergska skolan i Örebro är den första som utspelat sig i Sverige.
Syftet är att ge tillsynsmyndigheter bättre verktyg för att förhindra att olämpliga ägare kontrollerar enskilda huvudmän inom skolväsendet.
Friskolornas riksförbund, stora aktörer som Academedia och även andra har tidigare uttryckt oro över att ett vinstförbud skulle hota valfriheten och möjligheten att attrahera kapital för att starta eller utveckla skolor.
Missa inte: En femtedel av välfärden privatiserad. Dagens PS

Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.

Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.