Om inte EU erbjuder bättre villkor för läkemedelsbolag kommer de att flytta till USA. Det är budskapet från branschens största företag.
Läkemedelsbolag varnar: Europa måste skärpa sig


Mest läst i kategorin
I KORTHET
- Även läkemedel ska inkluderas i USA:s tullar, vilket oroar europeiska bolag.
- USA lockar allt fler läkemedelsföretag med bättre villkor för investering, innovation och godkännandeprocesser.
- Novo Nordisk har tappat på börsen men är bättre positionerat än många konkurrenter tack vare stora USA-satsningar.
Sammanfattat med hjälp av AI och kvalitetssäkrat av Realtid
När Donald Trump införde sina tullar på i stort sett hela världen såg det ett tag ut som att läkemedel skulle undantas från det.
Det fick läkemedelsföretag i Sverige att dra en lättnadens suck eftersom USA är en enorm marknad för många.
Missa inte: Kuststaden som är Big Pharmas nya favoritställe. Realtid
Nu har dock Trump vänt: Även läkemedel ska ingå i tullarna när och om det införs. Det kan i så fall tvinga europeiska företag att flytta till USA, skriver Bloomberg.
Kräver radikal förändring
Med tanke på den amerikanska marknadens storlek är det en realitet som många bolag nu måste planera för. Men det är inte bara tullarna som får läkemedelssektorn att vända blickarna över Atlanten.
När flera höga chefer i branschen träffade EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen i veckan underströk de att Europa ligger efter i den här frågan.

Receptfritt smärtstillande kan skydda mot cancer
Ett genombrott inom forskningen om cancer kan komma från ett oväntat håll – din vanliga medicinlåda.
”USA ligger nu före Europa på varje viktigt mått för investeringar; från tillgången på kapital och immateriella rättigheter till hur snabbt ett läkemedel godkänns samt hur innovation belönas. Nu, med tillägget av tullar, finns det få incitament att investera i EU och betydande drivkrafter för att flytta till USA”, säger branschorganisationen European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations.
Dessa företag kräver ”radikal förändring” i Europa, däribland ett starkare skydd för patent och copyright.
Senaste nytt
Novo Nordisk har investerat i USA
Europas största läkemedelsbolag, Novo Nordisk, växte snabbt på börsen efter att man lanserat läkemedlet Ozempic, en diabetesmedicin som också fungerar mycket väl mot övervikt.
Missa inte: Game of Thrones på riktigt – istidens rovdjur väckta till liv. Realtid
Därefter har dock det danska företaget fått rejält med stryk på börsen och backat med 32 procent.
Samtidigt är Novo Nordisk i en något bättre situation än många av sina konkurrenter eftersom företaget redan har aviserat mångmiljardsatsningar i USA, skriver Affärsvärlden.

Nytt fetmaläkemedel ska ta upp kampen med Novo Nordisk
Ett nytt läkemedel mot fetma visar lovande resultat.
ANNONS

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.