Kolding har tappat både tålamodet och förtroendet för rankinginstitutet som för ett år sedan sänkte kreditbetyget för Danske Banks bolåneavdelning Realtkredit Danmark.
– Vi är oense med Moodys här i Danmark, sa Kolding när kvartalsrapporten presenterades under torsdagen.
Ilskan mot Moodys analyser växer bland de danska låneinstituten. Realkredit och Jyske Bank har sagt upp avtalen med Moodys.
– Moodys ser att de strukturella förutsättningarna i Danmark är sämre än i Sverige, vilket vi tycker är fel. Moodys förstår sig inte på Danmarks välfungerande strukturer, sa Kolding.
Artikeln fortsätter nedan ![]()
Annons:
När Moodys nu varnar för en sänkning av åtta låneinstitut i Danmark menar Kolding att institutets gullande med svenska låneinsitituten skapar en orättvis konkurrens på den nordiska marknaden.
– De varnar för en sänking när vi i själva verket går mot en förbättring. De större problemen ligger bakom oss, sa Kolding.
































