De senaste åren har Erik Penser Bankaktiebolag rekryterat omkring 150 personer. Samtliga har gått igenom ett flertal olika test vid sidan om sedvanliga intervjuer och referenstagning.
”För såväl kundernas som medarbetarnas bästa genomför företaget några av de mest grundliga anställningstesterna i branschen”, skriver bolaget i årsredovisningen för 2010.
Här ingår bland annat ett omfattande hälsotest som även ger svar på eventuell användning av droger.
– Det finns inget som är så dyrt som att anställa en person som verkar rätt och sedan upptäcka att det inte fungerar, säger bankens vd Peter Melbi.
Storbankerna är delade i frågan om drogtester av nyanställda. Vet ni hur situationen ser ut bland de mindre bankerna och övriga bolagen i finansbranschen?
– Nej, men ingen av de vi rekryterat under sju års tid har varit med om en lika noggrann process.
Förutom hälso- och drogtestet undersöks kandidatens ekonomiska ställning och eventuella träffar i belastningsregistret.
– Betalningsanmärkningar är inte ok men en enstaka fortkörning kan man klara sig undan med.
Desutom tillkommer en personlig utvärdering anpassad till den aktuella tjänsten. För chefskandidater innebär det en heldagsgenomgång tillsammans med ett externt konsultbolag.
Målet är att upptäcka personlighetstyper som kan bli en risk för banken.
– Vill inte ha personer som får tunnelseende vid en pressad situation, vi vill istället se att de informerar sin omgivning om något går fel.
Hur upplever kandidaterna testerna?
– Min bild är att många upplever det som att vi är seriösa och noggranna. De flesta är positiva inför testen men nästan alla är sålda på resultatet efteråt. Man får reda på så mycket om sig själv.
– Det kan handla om hur man hanterar stress eller vissa saker som man bör åtgärda när det gäller hälsosituationen.
Senaste årsredovisningen andas regelefterlevnad, moral och etik – hur påverkas ni av de pågående förändringarna i bankmarknadens reglering?
– Det har varit en regulatorisk tsunami de senaste åren. När jag kom hit 2004 hade vi en complianceansvarig och en risk-manager. Nu har vi åtta anställda på dessa befattningar.
– Vår inställning till regler och förordningar är självfallet att följa dem och helst ligga lite i framkant. En stor del av de nya reglerna kommer från EU, vilket gör att man med god framförhållning har möjlighet att förbereda organisationen innan den svenska tillämpningen implementeras.
Annons:
| BATTERIEXPERTEN.COM | |
| Hos Batteriexperten får du: snabba leveranser, 30 dagars öppet köp och 1 års garanti! | ![]() |
| Webbshoppen.se | |
| Mottot för Webbshoppen.se är: behandla dina kunder som du själv vill bli behandlad | ![]() |
| Wiphanai Fastigheter i Thailand | |
| Genom vårt stora engagemang och erfarenhet så blir din investering i Thailand den rätta och den bästa. | ![]() |
| iPadshoppen | |
| Söker du iPad fodral, skal, skärmskydd, iPad case eller något annat tillbehör så har du kommit rätt. | ![]() |
| Ferax fastihetskonsult AB | |
| Tillsammans med Ferax Projektstyrning erbjuder vi ett komplett stöd till fastighetsägare och företag som söker lokal. | ![]() |
Annons:
- ”Gör att vi kan erbjuda mer” (17:31)
- Geveko säkrar finansiering från Hammarplast och Finn Johnsson (16:12)
- Arctic och Pareto lottlösa (12:42)
- Ny ekonomichef för Svenska Kyrkan (09:26)
- ”Norska byggmarknaden i uppåtgående fas” (09:10)
- Dålig skörd för Stenbecks jordbruk (08:58)
- ”Det känns kanon” (08:38)
- JPMorgan får böta för slarv (08:37)
- Riskkapitalister vill rädda börsen (07:43)
- Spendrup tar över (07:02)
Annons:
Annons:

2011-04-12 | 13:03
Peter Melbi...
Varför drogtestar ni alla nyanställda?
|
|
Peter Melbi, vd på Erik Penser Bankaktiebolag. Foto: Scanpix |
Annons:
Annons:
JPMorgan får böta för slarv
2013-05-24
Här är bolaget som Riksbanken använde
2013-05-22
”DET ÄR SJÄLVKLART ATT DET LIGGER NÄRA TILL HANDS ATT ÅTERKALLA TILLSTÅNDET”

Strike TVÅ för Forex Bank
2013-05-22
Dimon behåller makten »
2013-05-21
Ny CEO på Zurich Nordic »
2013-05-20
»
2013-05-20
Northland kryddar obligationer »
2013-05-20
Millicom emitterar obligationer »
2013-05-20
Millicom emitterar obligationer »
2013-05-20
Nordic Capital-bolag byter CFO »
2013-05-17
Dimons nya M&A-kungar »
2013-05-17
Avanza värvar Pagrotsky »
2013-05-17
Världens rikaste »
2013-05-17
Wolff får sparken »
2013-05-16
Åsbrink omvald »
2013-05-16
Wolff kan hänga löst »
2013-05-16
75 miljoner kronor i arvoden »
2013-05-15
75 miljoner kronor i arvoden »
2013-05-15
PA Resources letar vd »
2013-05-15
6.000 jobb ryker »
2013-05-15
USA:s budgetunderskott krymper »
2013-05-15
”Jag vill ha ökad frihet” »
2013-05-14
Viks mäklare får inte vittna »
2013-05-14
Nya pengar till Commerzbank »
2013-05-14
Doro förvärvar IVS »
2013-05-14
»
2013-05-13
HDR-grundare ur tiden »
2013-05-13
Annons:
Annons:
Annons:



























































