Annons:

Gå till söksidan på Realtid.se Gå till söksidan på Eniro.se (öppnas i nytt fönster)

Annons:


Annons:

Teknik, Media & Telekom

Annons:

Bonnier vill
sluka konkurrent

Bonnier ligger i förhandlingar om att köpa Canal Digital. Men enligt uppgift kan ägaren Telenor kvarstå som minoritetsägare i bolaget.

Det skriver tidningen Resumé.

Diskussionerna kring en omstrukturering av tv- och distributionsmarknaden i Norden inleddes i höstas och väntas bli klara före sommaren.

Enligt Resumé är det tidningens norska motsvarighet Kampanje som skriver om affären, som i Oslo kallas:”kodnamn Rainbow”.

Den huvudsakliga delen av affären går ut på att Telenor säljer en majoritetspost i satellit- och kabeldistributören Canal Digital till Bonnier. Enligt Resumé har Telenor cirka en miljon satellithushåll i Norden och ytterligare en kvarts miljon kabelhushåll i Sverige.

Tanken är att Telenor ska vara en delägare i Canal Digital, bland annat har bolaget redan ett samarbete med Bonnier på flera plan. Exempelvis köpte Telenor 35 procent av Canal+ efter att TV4 förvärvat kanalen och säkrat distributionen. Enligt Resumé finns även en rad andra tänkbara affärer i kölvattnet av den stora affären.

Norska A-pressen vill exempelvis sälja sina 50 procent av TV2, det vill säga TV4:s motsvarighet på den norska marknaden. Telenor äger i sin tur delar av A-Pressen. Samtidigt äger danska Egmont andra halvan av TV2 och har så kallad hembudsrätt.

Artikeln fortsätter nedan 


Annons:




Enligt Resumés källor pågår även förhandlingar om att Egmont ska avstå från att köpa hela TV2 och släppa in TV4 som delägare. Som kompensation ska Egmont få Bonniers stöd – exemeplvis i form av att TV4 går in med en minoritetspost.när danska TV2 säljs.

Om så blir fallet skulle Bonnier få en nordisk tv-jätte som består av TV4-gruppen i Sverige, MTV3 i Finland samt delar av TV2 i såväl Norge som Danmark, enligt Resumé.
  • Skriv ut artikeln (öppnas i nytt fönster)Skriv ut artikeln
  • Tipsa om artikeln (öppnas i nytt fönster)Tipsa
  • Dela på Facebook (öppnas i nytt fönster)Dela på Facebook

Annons:

Teknik, Media & Telekom

Annons:

Annons:

Annons:

 
 

Annons:

 
 

Annons:


Annons: