I helgen fördes han till S:t Görans sjukhus i hjärtbesvär.
– Malmsäter anser att han inte bör vara häktad eftersom han är fysiskt sjuk, säger advokat Johan Hansson.
Ett annat skäl varför Malmsäter ska försättas på fri fot uppges vara att hans kunder, fondspararna, annars riskerar stora ekonomiska förluster.
I överklagandet av häktningsbeslutet skriver advokatfirman:
”Jon Malmsäter är en 45-årig finansman och fondförvaltare och uppger att stora ekonomiska förluster kan komma att uppstå för fondsparare om han inte bereds tillfälle att sköta förvaltningen. Han har vidare i häktet blivit akut sjuk i hjärtbesvär och förts till S:t Görans sjukhus.”.
Artikeln fortsätter nedan ![]()
Annons:
Åklagaren, Jennie Söderberg, har också argumenterat för att Malmström riskerar att upprepa sin brottslighet om han släpps fri.
Men advokaten invänder:
”Jon Malmsäter har förklarat att han är fullt införstådd med att inga kontakter får tas med målsäganden intill dess utredningen är klar. Han är tidigare ostraffad och kommer på fri fot inte heller att utöva något våld mot målsäganden.”
Men Svea Hovrätt gick på tingsrättens linje. I eftermiddags beslutade hovrätten att Jon Malmsäter ska fortsätta sitta häktad.
Jon Malmsäter förnekar brott.













































